Site Overlay

Co znaczą symbole naklejane na paczki?

Co znaczą symbole – naklejki na paczki?

Wielu sprzedawców kosztownych i kruchych przedmiotów lub takich, które narażone są na uszkodzenia, stara się stosować specjalne naklejki. Większość z nich ma postać pojedynczych nalepek, a niektóre stanowią także element zabezpieczający w postaci taśmy klejącej. Używanie takich form oznaczania przesyłki jest zgodne z regulaminami danej firmy transportowej i skutkuje podwyższeniem kosztów nadania paczki. Większość firm spedycyjnych traktuje taką przesyłkę jako niestandardową, gdyż muszą być sortowane ręcznie przez pracownika firmy kurierskiej, a nie przez zautomatyzowane maszyny, które robią to same i zdecydowanie szybciej. Jakie symbole zazwyczaj występują na paczkach?

Po co symbole nalepiane na paczki?

Wielu sprzedawców lub kontrahentów stara się ochronić jedynie przedmiot umieszczony wewnątrz paczki. Niezależnie od tego, czy jest to sprzęt elektroniczny, mebel czy może gadżet – wszystkie mają dotrzeć do adresata w niezmienionym stanie. Są jednak także naklejki, które mają chronić obsługę przed wieloma niebezpieczeństwami. Warto także wiedzieć, że naklejki i taśmy ostrzegawcze nie są ustandaryzowane, dlatego producenci takich rozwiązań stosują nowsze i coraz ciekawsze sposoby na zabezpieczenie transportowanych elementów. Szczególnie często takie dodatki stosuje się w internetowych sklepach z produktami elektronicznymi oraz w sklepach z ceramiką czy produktami kuchennymi lub łazienkowymi. To dwie główne gałęzie przemysłu, które nadają kurierem rzeczy podatne na uszkodzenia i wymagające względem sposobu transportu.

Jakie symbole są spotykane najczęściej i co oznaczają?

Co ciekawe, naklejki informujące o zawartości lub o sposobie obchodzenia się z paczką nie są standaryzowane, przez co producenci stosują nowe i niespotykane do tego czasu rozwiązania. Większość naklejek jest jednak stała i niezmienna, dlatego też firmy kurierskie umieją je dokładnie obsłużyć, gdyż są spotykane w wielu tysiącach paczek wysyłanych codziennie. Warto zatem stosować znane nadruki i wzory, aby obsługa wiedziała, jak się z nimi obchodzić i o czym świadczą. Najczęściej spotykamy symbole, takie jak:
“Fragile”. Napis oznacza bardzo kruchą zawartość, która jest podatna na wiele uszkodzeń i wymaga szczególnej ostrożności podczas obsługi. Zwykle tego typu rozwiązania stosuje się w przypadku szklanych lub ceramicznych elementów, takich jak ozdoby, wyposażenie kuchenne czy łazienkowe oraz inne dekoracje. Zazwyczaj takie ostrzeżenia przybierają formę naklejki, którą warto umieścić na każdym boku przesyłanej paczki. Słowo “Fragile” jest zamienne z napisem “Ostrożnie” lub “Handle with care”, a także “Uwaga szkło”.
Naklejki ze strzałkami, zamiennie z napisem “Góra/dół”. To dodatki mające poinformować obsługę kurierską o właściwym sposobie przechowywania danej paczki, w tym o składowaniu i przenoszeniu w odpowiedniej pozycji. Dzięki tego typu rozwiązaniu można zmniejszyć ryzyko przebywania paczki w niebezpiecznej dla zawartości pozycji i skutkować zniszczeniem danego przedmiotu. Takie ostrzeżenia występują zwykle w postaci pojedynczych naklejek, które należy umieścić na każdym boku paczki, aby były widoczne w każdej jej pozycji.

Znaki wymagań temperaturowych z nadrukiem “Chronić od zimna” lub “Chronić od ciepła” świadczą o przesyłaniu rzeczy bardzo podatnych na działanie danego zakresu temperatur. Zazwyczaj występują w formie pojedynczej naklejki, którą warto nakleić na każdy bok paczki. Takie rozwiązania są szczególnie często stosowane w przypadku wysyłania ciast lub czekolad, które nie powinny być przechowywane w wysokiej temperaturze.
Naklejka z parasolem lub napisem “Keep dry!” ma za zadanie poinformować pracownika firmy kurierskiej o zawartości wrażliwej na działanie wody oraz wilgoci. Są to zazwyczaj rzeczy naturalne i bardzo suche, np. w postaci niektórych produktów spożywczych, które pod wpływem wody bardzo szybko się psują, może również rozwinąć się na nich pleśń czy grzyby.
Za pomocą naklejek “Faktura wewnątrz” lub “Dokumenty w środku” można poinformować klienta swojego sklepu o miejscu, w którym znajdują się rachunki lub faktury. Bardzo często zdarzają się bowiem sytuacje, w których te dokumenty zostają wyrzucone wraz z opakowaniem przez nieświadomego konsumenta. Za pomocą takich naklejek można skutecznie zmniejszyć ilość tego typu sytuacji.

Bardzo często wartościowe dokumenty lub projekty czy mapy są zabezpieczane naklejkami z napisem “Nie zaginać”. Dzięki nim pracownik firmy kurierskiej jest świadomy zawartości i tym samym uniknie umieszczania koperty w miejscu, gdzie mogłaby się zgiąć lub zniszczyć wskutek kontaktu z innymi paczkami.

Z kolei napis “Nie piętrować” świadczy o delikatnej zawartości, podatnej w szczególności na działanie dużej wagi umieszczonej na jej górze. Paczki z takim oznakowaniem powinny zawsze znajdować się jako ostatnie u samej góry lub ewentualnie być przykryte jedynie lekkimi kopertami lub paczkami o bardzo niskiej wadze.

Występują także bardziej specjalistyczne oznaczenia, takie jak “Unikać wstrząsów”, czy też “Obwody wrażliwe na elektryczność statyczną”. Jednak istnieje ich zdecydowanie więcej i są odpowiednie głównie do konkretnych zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 11 =