Kurierem nie wyślesz alkoholu, broni palnej, materiałów pornograficznych, skór zwierząt, a tym bardziej zwłok (szczątków, prochów ludzkich i zwierzęcych) ani różnych cennych przesyłek, takich jak dzieła sztuki, biżuteria, zegarki na rękę o wartości przekraczającej 500 USD. Na liście towarów zakazanych znajdują się jeszcze futra, towary i materiały niebezpieczne, ale i dokumenty, pieniądze czy rzeczy bądź opakowania z widocznymi napisami lub rysunkami, które są niezgodne z prawem. To nawet nie połowa tej szalenie długiej listy. Poza tym, różni przewoźnicy w różnych krajach (szczególnie poza państwami nie należącymi do Unii Europejskiej) mają swoje dodatkowe procedury i nie pozwalają na przewożenie np. papierosów lub leków. Jeżeli przewoźnik wykryje któryś z zabronionych przedmiotów w przesyłce, zostaje ona zatrzymana i musi być odebrana w podanym miejscu przez nadawcę. W przypadku nie odebrania jej w należnym terminie, zostanie komisyjnie zniszczona.
Ale jak to jest z tymi lekami?
Możliwe jest przesyłanie leków, lecz nie przez wszystkich dostępnych przewoźników i nie wszystkie medykamenty występujący na medycznym rynku. Na dodatek, kurier nie przewiezie żadnych leków poza granicę krajów należących do Unii Europejskiej. Wiadomo, że narkotyki, substancje psychotropowe i dopalacze nie są lekami, ale warto wspomnieć, że pod żadnym pozorem nie można ich przewozić, a już szczególnie przez granicę. Przewoźnik nie zgodzi również na transport leków wymagających specjalnych warunków, bo po prostu nie jest w stanie ich zapewnić. Kurierzy nie decydują się także na antybiotyki, antydepresanty, sterydy, doping, neuroleptyki, leki w proszku, leki na odchudzanie, suplementy diety będące jednocześnie dopingiem. Problematyczne, a w zasadzie praktycznie niemożliwe, będzie przewiezienie leków, od których może zależeć czyjeś zdrowie lub życie.
Jak wysyłać leki?
Największą zmorą firm kurierskich jest temperatura transportu leków, jaka jest wymagana przez samo prawo. Leki potrzebują temperatury od 2 do 8 stopni Celsjusza, dlatego nie każdy przewoźnik decyduje się na zakup specjalnych samochód przeznaczonych do ich przewozu. Powinny one zawierać agregat chłodniczy lub ogrzewanie postojowe. Z drugiej strony, jest to nisza wśród firm kurierskich i zdaje się, że przewoźnicy coraz szybciej starają się ją załatać. Takie rozwiązanie wystarcza, jeżeli chodzi o przewóz leków do aptek i różnych instytucji czy farmaceutycznych.
Zwykły obywatel też może chcieć zamówić leki lub przesłać je za granicę, ponieważ np. w Polsce niektóre wyroby są tańsze niż za granicą lub odwrotnie (najlepiej, żeby kraj ten był członkiem Unii Europejskiej). Jeżeli firma kurierska podejmuje się wysyłki leków, które wymagają odpowiednich warunków przewozu, należy wypełnić odpowiedni formularz i sprawa załatwiona. Takie rzeczy najlepiej sprawdzać na stronie internetowej interesującego nas przewoźnika lub po prostu zapytać obsługę. Warto wspomnieć, że przyjemność profesjonalnej wysyłek przesyłek wymagających specjalnych warunków przewozu jest dość kosztowna. Istnieją specjalne firmy przewozowe, które zrealizują przesyłki krajowe i zagraniczne zawierające leki, szczepionki, próbki i inne substancje medyczne.
Jeżeli firma kurierska nie pozwala na przewożenie leków, to lepiej nie ryzykować. Za podawanie fałszywych informacji w formularzu grożą (często wysokie) kary finansowe. Można też liczyć na szczęście, że paczka wyjdzie i nikt jej wcześniej nie sprawdzi, ale to może niemiło się skończyć.
Jeśli chcemy wysłać leki, które nie wymagają specjalnego transportu, np. paracetamol czy inne tym podobne, a regulamin przewoźnika tego produktu nie zakazuje, nie powinno być z nim żadnych problemów. O wiele łatwiej przewozić tego typu produkty, na dodatek są małe, lekkie, a producenci z reguły sami zabezpieczają opakowanie i dbają o ich bezpieczny transport. Podsumowując, przewóz leków jest możliwy, lecz należy spełnić pewne kryteria jasno określone przez firmy kurierskie.