Site Overlay

Czy można wysłać każdą paczkę niezależnie od jej wagi?

W dobie uproszczonego systemu komunikacji oczekujemy natychmiastowej i jak najsprawniejszej obsługi. Nic więc dziwnego, że branża kurierska świętuje swoje coraz dłuższe pięć minut. Co więcej, nie zapowiada się na to, by zamierzała zejść ze sceny! Określana jako ekspresowa forma wysyłkowa, stara się sprostać wysokim wymaganiom współczesnego konsumenta. Wysyłamy dosłownie wszystko – ubrania, zabawki, dokumenty, kosmetyki, nawet jedzenie. Sam system jest bardzo prosty: przygotowujemy przesyłkę i nadajemy ją, korzystając z usług wybranej firmy kurierskiej. Profesjonaliści obiecują dobrze zająć się powierzonymi im paczkami i dostarczyć do określonego celu. Taka przesyłka może podróżować nie tylko w obrębie kraju, ale także wyjechać poza jego granice. No właśnie, granice… Wszyscy wiemy, że w kwestii rozmiarów przesyłek pewne ograniczenia istnieją, jednak co z wagą? Jakie zasady obowiązują, jakich należy przestrzegać w przypadku paczek niestandardowych –  plus size?

Ciężka przesyłka – który kurier ją weźmie?

Każda firma kurierska ma określone wytyczne względem przesyłki. Zależnie od możliwości poszczególnego przewoźnika, firmy zwracają uwagę nie tylko na kształty i rozmiary paczki, ale także na jej wagę. Dopuszczalny przedział wagowy pomiędzy ofertami firm wysyłkowych waha się od 20 do aż 70 kilogramów. Różnice są spore, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy na pewno wybrana firma kurierska obsłuży naszą przesyłkę jak należy. Czy kurier może odmówić przewozu nadawanej przesyłki? Okazuje się, że tak, aczkolwiek spokojnie – na rynku pojawiło się przecież sporo możliwości. Pomimo ograniczeń, klient ma w czym wybierać.

Firmy deklarujące możliwość przewiezienia najcięższych paczek dają nam możliwość nadania maksymalnie siedemdziesięciokilowej przesyłki. Nie oznacza to jednak, że cięższe paczki nie wchodzą w grę; w każdym przypadku obowiązuje je dodatkowa opłata. Przesyłki przekraczające limit wagowy obowiązuje dodatkowy cennik, specjalistyczna wycena, zgodna z wagą wymiarową. Istnieje możliwość łączenia przesyłek, jednak również w tym przypadku brana jest pod uwagę dodatkowa, osobna wycena przekazanej paczki.

Przewoźnik UPS mianem przesyłki standardowej określa taką, która nie przekracza maksymalnej wagi 70 kilogramów, jednak w przypadku przekroczenia, paczka podlega wycenie zgodnie z wagą wymiarową. Kurierem FedEx również możemy nadać przesyłkę o wadze 70 kilogramów. Przewoźnik ma w ofercie opcję łączenia przesyłek bez większych ograniczeń, łączona paczka może osiągnąć wagę do 225 kilogramów. Jednocześnie firma zastrzega sobie prawo odmowy wykonania zlecenia, przykładowo jeśli według ich oceny nadana przez nas paczka naraża na uszkodzenie lub opóźnienie inne przewożone towary albo może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia pracowników. Inne popularne firmy (DPD, GLS, GEIS) przestrzegają podanego cennika; w każdym przypadku po stwierdzeniu nadwagi paczki, klient zobowiązany jest dopłacić odpowiednią należność, zgodną z podanymi zasadami lub osobną wyceną. Wszyscy przewoźnicy mają prawo do odmówienia wykonania obsługi.

Duże znaczenie mają też wymogi wagowe w miejscu przeznaczenia przesyłki. Jeżeli mamy do wysłania ogromną, ciężką paczkę o wadze powyżej dwustu kilogramów, istnieje prawdopodobieństwo, że pod adresem docelowym niestety pracownicy nie spodziewają się tak dużych paczek. Ułatwieniem dla klienta na szczęście jest kontakt z firmą przewozową, gdzie można uzyskać odpowiednie informacje na temat paczkowych wymogów.

Waga paczki ma duże znaczenie

Warto zapamiętać, że różnice cenowe pomiędzy paczkami standardowymi a niestandardowymi – na przykład cięższymi, będą spore. Zasada jest prosta: im cięższa i większa przesyłka, tym trudniejsza będzie w transporcie. Paczki niestandardowe, o nieokreślonych kształtach, również te ciężkie, sortowane są nie automatycznie, a ręcznie. Firmy kurierskie zwracają dużą uwagę na odpowiednie przygotowanie przesyłek przez nadawcę. Te cięższe, wielkogabarytowe paczki obejmują inne standardy i wytyczne w kwestii opisywania oraz transportu. Należy zwrócić uwagę na cennik, ponieważ wraz ze wskaźnikiem wagi, do góry winduje się cena za kompleksową obsługę kurierską.

Właściwie wszystkie spośród dostępnych firm kurierskich mają podobne zasady opłat za obsługi dodatkowe, jeśli mają do czynienia z przesyłką uznaną za niestandardową. Czy można wysłać każdą paczkę, niezależnie od jej wagi? Można uznać, że w większości przypadków tak, jednak na akceptację wagi wpływa bardzo wiele czynników. W ekstremalnie trudnych przypadkach zawsze można i warto kontaktować się z wybranym przekaźnikiem osobiście, bo przecież nie taki kurier straszny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 3 =