Site Overlay

Czy można wysyłać w paczkach produkty spożywcze?

Paczki wypełnione produktami spożywczymi? Przesyłka objęta ograniczeniami

Zbliżają się święta, a Ty zastanawiasz się, w jaki sposób podarować świąteczne przysmaki swojej rodzinie mieszkającej za granicą? A może chcesz zrobić bliskim prezent i przesłać im pierniczki, których nikt poza Tobą nie robi lepiej? Niestety, nie wszystkie firmy kurierskie podejmą się tak ważnej misji, jaką jest przewiezienie artykułów spożywczych z punktu A do punktu B.

Z pewnością nie można liczyć w tej kwestii na jednych z branży kurierskiej, za jakich uznaje się DPD czy GLS. Te dwie firmy absolutnie nie przyjmują żywności, ponieważ znajduje się ona na ich liście towarów zakazanych. Jeśli więc koniecznie chcesz ucieszyć swoich bliskich smakołykami zamkniętymi w pięknej paczce, musisz poszukać firmy, która nie ma nic przeciwko przesyłkom z produktami nadającymi się do spożycia.

Żywność zakazana w przesyłkach

Większość firm pod żadnym pozorem nie przewiezie towarów, które łatwo się psują i które podczas transportu mogłyby ulec zepsuciu oraz zacząć wytwarzać nieprzyjemne zapachy. To raczej uzasadnione podejście do sprawy, ponieważ trudno wyobrazić sobie, by ktokolwiek chciał otrzymać przesyłkę zawierającą wewnątrz nienadające się do spożycia artykuły. Ponadto przewoźnicy nie akceptują także dostarczania produktów delikatnych, a więc umieszczonych w opakowaniach, z których mogłyby wyciec.

Mowa oczywiście o produktach takich jak miód, soki, dżemy czy przeciery pomidorowe. Niedostatecznie dobrze zabezpieczony szklany słoik mógłby rozbić się podczas transportu. Nawet jego niewłaściwe dokręcenie może sprawić, że zawarty wewnątrz produkt zacznie się wydostawać na zewnątrz, powodując uszkodzenie paczki i zabrudzenie lub uszkodzenie innych paczek czy przedmiotów umieszczonych obok.

Wielu przewoźników nie przyjmuje też produktów płynnych, które w razie rozbicia się słoika czy uszkodzenia puszki mogłyby spowodować podobne szkody jak produkty delikatne. Dodatkowo, wycieknięcie na przykład czerwonej substancji jest w stanie wywołać niepokój kuriera, który nie bez przyczyny może zacząć podejrzewać, że ma do czynienia z krwią czy też z niebezpieczną substancją, która może zagrażać zdrowiu człowieka.

Działasz na własną odpowiedzialność

Oczywiście kurierzy nie sprawdzą, co znajduje się wewnątrz przesyłki, ponieważ ich zadanie polega na przewozie pakunków, a nie na przeglądzie ich zawartości. Takie zachowanie mogłoby nieść ze sobą poważne konsekwencje, a firma naraziłaby się na utratę klientów. Doskonale zdający sobie z tego sprawę konsumenci potrafią więc umieścić wewnątrz paczki nie tylko tabliczki czekolady, ale nawet przetwory domowej roboty czy na przykład niezastąpiony podczas przeziębień sok z malin. Takie postępowanie można uznać za nieodpowiedzialne.

Jeśli zawarte wewnątrz opakowanie z żywnością ulegnie rozbiciu czy pęknięciu, i jeśli żywność spowoduje szkodę, na przykład w postaci zniszczenia innych paczek, taki klient na pewno nie będzie mógł liczyć na otrzymanie odszkodowania od firmy transportowej. Co więcej, dbając o bezpieczeństwo pracowników i nienaruszalność innych przesyłek firma może po prostu zutylizować podejrzany pakunek. Jeśli zaś uszkodzeniu ulegną inne przesyłki, koszty za to poniesie nadawca problematycznego pakunku, jak wskazuje regulamin.

 

Wyjątki w transporcie

Podczas transportu dochodzi do różnych nieprzewidzianych sytuacji, na przykład do opóźnień czy zagubień. I nawet jeśli przyjąć, że te nie zdarza się często, trzeba mieć na uwadze, iż jednak może do nich dojść. A wówczas nasza świeżo przygotowana potrawa, ciasto czy pieczona kaczka może zacząć wydawać zapachy, które nie tylko trudno znieść człowiekowi, ale które mogą przeniknąć do innych pakunków. Nie oznacza to jednak, że przesyłanie żywności jest absolutnie zabronione.

Istnieją produkty suche, o długim terminie ważności, niepsujące się łatwo. Na przykład czekolada, cukierki czy kiełbasa. Dlatego też nie wszystkie firmy są negatywnie nastawione do przewożenia takich produktów. Należą do nich chociażby FedEx, Geis czy UPS. Jednak nawet te firmy mają świadomość, że źle zapakowana żywność jest w stanie doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, za które odpowiedzialność spadnie na klienta. A jeśli nawet złoży on reklamację, nie ma gwarancji, że dojdzie do swoich racji.

 

Co, jeśli zdecydujemy się na wysłanie paczki z żywnością?

Mając to na uwadze, warto postarać się, aby wszystkie produkty spożywcze zostały odpowiednio zabezpieczone. Lepiej też nie przesyłać żywności umieszczonej w opakowaniach, a więc na przykład szklanych słoików. Zdecydowanie lepszym wyjściem są opakowania plastikowe lub metalowe, odporne na wstrząsy i nieulegające zniszczeniu nawet w przypadku upuszczenia pakunku. Przygotowując paczkę, warto także wypełnić puste miejsca zgniecionymi gazetami czy gąbką.

Nie zaszkodzi też owinąć produkty w folię bąbelkową. Wysyłka artykułów żywnościowych może spowodować nieprzewidziane sytuacje, ale może również sprawić radość osobom, do których dane artykuły trafią. Dlatego, decydując się na takie rozwiązanie, najlepiej pakować tylko te produkty, które z całą pewnością nie dadzą nam powodu do niepokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × trzy =