Site Overlay

Jak oznaczyć zawartość paczki?

Nadawanie przesyłek kurierskich bywa dość problematyczne, szczególnie dla osób, które wysyłają paczki okazjonalnie i rzadko. Najtrudniejsze jest jednak nadawanie przesyłek delikatnych oraz takich, które wymagają szczególnego traktowania, np. ułożenia na podłodze w magazynie lub sposobu transportu. Przedmioty wysyłane kurierem warto doskonale zabezpieczyć przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, a także zastosować dodatkowe rozwiązania mogące przyczynić się do lepszego transportu. Jak oznaczyć zawartość paczki aby zapewnić jej ochronę na czas podróży?

Co zazwyczaj wysyła się w paczkach kurierskich?

Większość zleceniodawców nadaje kurierem przedmioty, które klient chciałby otrzymać jak najszybciej. Zazwyczaj są nieco kosztowniejsze i często mniej odporne na uszkodzenia wynikające z transportu realizowanego tradycyjną Pocztą Polską. Obecnie udziały sklepów internetowych w ogólnej gospodarce corocznie się zwiększają. Klienci cenią sobie możliwość zamówienia towaru do własnego domu i szybka obsługa oraz stosunkowo wysokie bezpieczeństwo całej transakcji. W sklepach internetowych znajdziemy wszystko. Od produktów spożywczych, poprzez lekarstwa, na produktach higienicznych czy elektronice użytkowej kończąc.

Dla internetu nie ma żadnych granic, dlatego w sklepach internetowych otrzymamy przedmioty niemożliwe do dostania w tradycyjnych placówkach. Co więcej, prowadzenie sklepu on-line zmniejsza koszty działalności gospodarczej i tym samym znacznie obniża ceny większości towarów. Podmioty gospodarcze nie muszą przeznaczać bardzo dużej ilości funduszy na utrzymanie wielu tysięcy pracowników oraz sklepów stacjonarnych. Dlatego też internet zdaje się wypierać tradycyjną sprzedaż.

Problemem jest jednak dostarczenie zamówionych towarów do klienta. Początkowo ta rola przypadła wyłącznie najbardziej znanej Poczcie Polskiej, jednak na fali popularności zakupów internetowych coraz bardziej widoczne zaczęły być także firmy kurierskie. Teraz kurierzy dostarczają tysiące paczek codziennie i świadczą usługi na najwyższym poziomie. Jednak, aby przesyłka dotarła do adresata w jak najlepszym stanie należy ją oznaczyć zgodnie z prawdą i dokładnie opisać zawartość, nie pomijając żadnych istotnych szczegółów.

Rodzaje oznaczeń zawartości paczki

Warto wyróżnić kilka rodzajów oznaczeń paczki. Najpopularniejsze są drukowane taśmy klejące oraz pojedyncze naklejki, które znakomicie opisują całą zawartość. Są zazwyczaj bardzo wytrzymałe i widoczne na każdym opakowaniu, dzięki czemu z pewnością zwrócą uwagę kuriera oraz innych pracowników danego spedytora. Większość takich dodatków jest respektowana przez firmę kurierską i skutkują podwyższeniem opłaty za przesyłkę, głównie ze względu na przymus ręcznego sortowania przez pracownika.

Taśma klejąca z napisem “Ostrożnie!”. To zdecydowanie najczęściej używany dodatek. Taśmy z takim nadrukiem są dostępne w praktycznie każdym sklepie oferującym artykuły do pakowania w dziesiątkach rozmiarów oraz kolorów. Warto ich używać między innymi wysyłając przedmioty delikatne i narażone na uszkodzenia.

Naklejka “Nie piętrować”. Taka nalepka zazwyczaj występuje w formie czerwonego znaku z białym napisem i sugeruje pracownikowi kurierskiemu fakt, iż przesyłka jest szczególnie narażona na ułożenie na niej kolejnych paczek. Wówczas pracownik będzie starał się umieścić ją na samej górze lub w najgorszym razie pokryć jedynie kilkoma lekkimi paczkami.

Naklejki ze strzałkami. Strzałki mają sugerować pracownikom firmy kurierskiej właściwy sposób ułożenia danej paczki. Jest to szczególnie istotne w przypadku rzeczy, na które źle wpływa przebywanie w pozycji dołem do góry lub na boku. Niektóre akcesoria domowe są oznaczane właśnie takimi nalepkami.

Naklejki świadczące o produkcie narażonym na działanie wilgoci i wody. Zazwyczaj na takich naklejkach są zawarte krótkie hasła, jak “Keep Dry” lub obrazek parasola. Paczki przesyłane za pomocą firmy kurierskiej mogą czasami przebywać na zewnątrz, często podczas deszczu lub ulewy. Takie czynniki są w stanie zniszczyć między innymi elektronikę oraz produkty papierowe.

…i wiele, wiele innych. Należy pamiętać, że przestrzenie naklejek i taśm nie jest obowiązkowe, lecz w niektórych sytuacjach może pomóc, dlatego warto je stosować, lecz jednocześnie pamiętając o umiarze. Umieszczenie na paczce zbyt wielu oznaczeń z pewnością spowoduje, że wszystkie staną się mniej czytelne i tym samym nie wywołają właściwego efektu końcowego.

Rzetelna informacja o prawdziwej zawartości przesyłki

Każda firma przewoźnicza podczas składania zamówienia wymaga informacji o zawartości nadawanej paczki. To działanie mające na celu wyłączyć z obrotu produkty niedopuszczone do przewozu, a także ułatwiające dochodzenie ewentualnych praw podczas zaginięcia czy zniszczenia. Bardzo istotne jest, aby wpisana zawartość była zgodna z prawdą, gdyż za zatajenie prawdy grożą bolesne sankcje, łącznie z wypłatą odszkodowania za utracone korzyści danego spedytora, uszkodzenie innych przesyłek czy narażenie na utratę zdrowia pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × dwa =