Site Overlay

Jak zabezpieczyć przesyłkę, aby dotarła w całości?

Jak zabezpieczyć przesyłkę, aby dotarła w całości?

Pakowanie przesyłek spędza sen z powiek większości osób, które wysyłają je dość okazjonalnie. Często zastanawiają się, jakiego materiału na zewnątrz użyć, czy zastosować wypełniacze i czy okleić wysyłane paczki taśmą z napisem “ostrożnie”. Okazuje się jednak, że istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas pakowania przesyłki. Są standardowe, bardzo łatwe do zastosowania i w większości także stosunkowo niedrogie. Doskonale chronią przesyłkę i mimo to nie ważą zbyt wiele, więc nie zwiększają kosztów jej nadania. Niektóre rozwiązania mają jednak wady, które warto wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego sposobu pakowania. Z poniższego poradnika dowiesz się jak tanim kosztem w pełni zabezpieczyć przesyłkę, aby dotarła do klienta w całości.

Zabezpieczenie przesyłki – wnętrze

Największe problemy sprawia wysyłanie rzeczy, które bardzo ciężko spakować i składają się z wielu luźnych elementów. Jest to przeważnie sprzęt elektroniczny, części samochodowe czy zabawki dziecięce. Zazwyczaj w ich budowie występuje wiele podzespołów czy części, które mogą się obijać i tym samym uszkodzić podczas sortowania paczki przez obsługę firmy kurierskiej. To bardzo duży problem dla delikatnych rzeczy, które mogą przestać działać i tym samym spowodować duże straty dla wysyłającego.

Warto wówczas zastosować wypełniacz, który dobrze uzupełni wolną przestrzeń i tym samym zatrzyma luźne elementy na swoim miejscu. W sklepach można znaleźć kilka rodzajów wypełniaczy. Najczęściej używane są niewielkie pianki w różnych wielkościach i kolorach, mające jedną, podstawową zaletę – są podzielone i stosunkowo niewielkie, dzięki czemu doskonale wypełniają nawet niewielkie przestrzenie i tym samym chronią nawet najmniejsze elementy w dużych ilościach. Często stosuje się również woreczki z powietrzem, które są większe, ale i przy tym mniej praktyczne. Małe elementy mogą nie być przez nie wystarczająco dobrze chronione. Niektóre firmy stosują również drewniane ścinki. Najtańszym wyborem są jednak części kartonów, które wbrew pozorom potrafią równie dobrze chronić zawartość.
Elementy bardzo niewielkie i występujące w dużej ilości, np. śrubki czy klucze lub baterie, warto spakować do osobnego woreczka i umieścić wewnątrz paczki. W celu jeszcze większej ochrony można woreczek przykleić do większego elementu, aby nie obijał się się wewnątrz przesyłki.

Jak zabezpieczyć przesyłkę z zewnątrz?

Najlepszym sposobem wysyłki większości rzeczy jest zdecydowanie karton. To bardzo typowe rozwiązanie, które ma wiele zalet i stosunkowo niewiele wad. Jest lekki, występuje w dziesiątkach rozmiarów i zawsze charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Przeważnie jest także niedrogi i można go nabyć
w większości punktów obsługujących paczki kurierskie. Wadami tego rozwiązania jest bardzo często brak możliwości dobrania odpowiedniego rozmiaru. Pudełko może być wówczas zbyt duże i nie będzie dostatecznie chronić zawartości, zatem będzie wymagać zastosowania zdecydowanie większej ilości wypełniacza. Warto więc, aby pudełko było dobrze dopasowane do przesyłanej rzeczy.

Jeśli jednak wysyłana rzecz ma bardzo nietypowe wymiary, to być może warto zastosować folię stretch. Ma zazwyczaj czarny kolor i tym samym doskonale chroni zawartość przesyłki przed wzrokiem większości osób. Folia pakowa jest antystatyczna, więc daje efekt “klejenia się” do powierzchni i tym samym jest bardzo łatwa w zastosowaniu.

Innym, bardzo wygodnym i niezwykle trwałym rozwiązaniem jest zastosowanie foliopaków, które mają kształt tradycyjnej koperty, lecz są wykonane z bardzo wytrzymałej folii z elementem klejącym. Są znakomite do wysyłania rzeczy znajdujących się w oryginalnych pudełkach, np. komputerów czy smartfonów.

Niezależnie jednak od sposobu pakowania, zawsze warto stosować taśmę klejącą jako dodatkowe zabezpieczenie. Skutecznie chroni zawartość nawet po rozdarciu folii pakowej, koperty czy pudełka. W przypadku ciężkich przedmiotów należy użyć taśmy spinającej z tworzywa sztucznego. Jest bardzo wytrzymała i przy właściwym upięciu zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo wysyłki ciężkich przedmiotów.

Czy warto zastosować opcje dodatkowe w firmie kurierskiej?

Każdy wysyłany przedmiot jest w pewnym stopniu wartościowy, dlatego warto go ubezpieczyć na pełną kwotę lub chociaż jej część. Dzięki temu można zrekompensować straty w przypadku zagubienia przesyłki lub zniszczenia.
W większości firm ubezpieczenie do kilkuset złotych jest wliczone w cenę przesyłki i nie wymaga dodatkowych deklaracji. Za to w przypadku większego ubezpieczenia wymagana jest bardzo niewielka dopłata. Warto z tego rozwiązania skorzystać szczególnie wtedy, gdy wysyłamy przedmioty delikatne i kosztowne.

Niektóre firmy kurierskie respektują również zastosowanie folii z napisem “Ostrożnie” lub “Uwaga szkło”, informujące obsługę o bardzo delikatnej zawartości, którą łatwo uszkodzić podczas sortowania i tym samym narazić na szkody firmę kurierską. Z kolei u niektórych przewoźników można domówić podczas zamówienia usługę dodatkową, która ma na celu szczególną opiekę danej przesyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × jeden =