Site Overlay

Kto płaci za zwrot przesyłki: klient czy sprzedawca?

Jeśli zamawiasz produkty przez internet, korzystasz z usług sklepu czy twoja firma transportuje towary za pośrednictwem usług kurierskich, to musisz się liczyć z ewentualnymi zwrotami. Jak wygląda taki proces i kto zostanie obarczony kosztami? Aby pozyskać niezbędne informacje w tym zakresie, skorzystaj z naszych praktycznych porad. Zapraszamy!

Kto ponosi koszty zwrotu przesyłki do nadawcy?

Zgodnie z obowiązującym prawem, konsument może zwrócić towar w ciągu 14 dni od zakupu, nie podając przyczyny. Obowiązkiem sprzedawcy jest przyjąć towar oraz zwrócić koszty przesyłki. Ale co się dzieje w sytuacji, kiedy przesyłka była darmowa albo konsument zakupił więcej towarów, a zwraca tylko jeden? Jeśli w zakres usługi transportowej wchodziły opcje dodatkowe, które pokrył kupujący, to sprzedawca może zwrócić koszty doręczenia zamówionego towaru, jedynie do wysokości odpowiadającej najtańszej opcji przesyłki. Sprzedawca powinien również poinformować klienta o kosztach zwrotu. W przypadku odstąpienia od umowy, mogą być one zawarte w regulaminie sklepu lub w formularzu odstąpienia od umowy. Wszelkie informacje dotyczące kosztów przesyłki powinny zostać przekazane na etapie składania zamówienia, wtedy wszyscy mają jasną sytuację i nie ma niedomówień.

Darmowa dostawa – zwrot kosztów 

W przypadku darmowej dostawy, w której zamawiający nie ponosi żadnych kosztów dostawy przesyłki, to zamawiający, w przypadku zwrotu, powinien oddać kupującemu jedynie wartość sprzedawanych produktów. Jeśli kupujący odsyła tylko jeden produkt spośród wielu zakupionych, to sprzedawca powinien oddać mu odpowiednią kwotę za ten jeden produkt.

Przesyłki kurierskie – niedoręczona przesyłka 

Może zdarzyć się i tak, że pomimo podjęcia przez kuriera podwójnej próby dostarczenia przesyłki, nie zostanie ona odebrana. Wtedy paczka zostanie skierowana do centrali, w której jeszcze przez kilka dni odbiorca będzie mógł ją odebrać. Jeśli zamówione towary nie zostaną odebrane, to firma kurierska podejmie decyzję o zwrocie ich to nadawcy. W takiej sytuacji wszystkimi kosztami związanymi z wysyłką, zostanie obciążony nadawca. Jest to wyjątkowo kłopotliwa sytuacja, w której nadawca może żądać odszkodowania od kupującego, który nie wywiązał się z umowy. Natomiast całe postępowanie w tego typu przypadkach wykracza znacznie poza ramy niniejszego wpisu. Podsumowując, tak naprawdę wszelkie koszty związane z wysyłką, brakiem jej doręczenia czy zwrotami, ponosi nadawca.

Obowiązki konsumenta po odstąpieniu od umowy na odległość

Jeśli w terminie 14 dni od otrzymania zamówienia zdecydujesz się na odstąpienie od umowy, to koniecznie musisz odesłać zakupiony produkt do sprzedawcy lub przekazać go osobie upoważnionej do odbioru. Sposób zwrotu określa sam kupujący, sprzedawca nie ma prawa narzucać wyboru firmy kurierskiej, choć w wielu przypadkach sklepy internetowe oferują darmowe zwroty. Zgodnie z obowiązującym prawem, koszt transportu zwracanego towaru leży po stronie kupującego, to on powinien opłacić usługę kurierską, opakowanie lub ponieść koszty osobistego dostarczenia produktu. Istnieją jednak przypadki, w których to sprzedawca ponosi koszty dostawy zwracanych produktów. Za zwrot nie zapłacisz wtedy, kiedy nie będziesz mieć informacji, że konsument ponosi koszt przesyłki, jeszcze przed zawarciem umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =