Site Overlay

Kto ponosi odpowiedzialność za zaginięcie paczki w transporcie?

Firmy kurierskie codziennie obsługują miliony paczek, w związku z czym znacznie wzrasta ryzyko zagubienia jednej z nich. Jeśli akurat przydarzyło się to twojej przesyłce, to nie załamuj rąk i wykonaj kilka prostych kroków, a następnie sprawdź, kto jest odpowiedzialny za jej zagubienie i uzyskaj odszkodowanie. 

Zagubiona przesyłka – od czego zacząć?

Zanim złożysz reklamację w firmie kurierskiej, najpierw upewnij się czy czasem nie przegapiłeś awizo. Kurier mógł włożyć je do twojej skrzynki pocztowej lub bez konsultacji z tobą zostawić paczkę u sąsiada. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, jednak w natłoku pracy mogą się zdarzyć. Koniecznie sprawdź skrzynkę mailową i sms-y, bo w nich również możesz dostać informację, dotyczącą dostawy przesyłki. W sytuacji, w której kurier nie zastanie cię w domu dwa razy, przesyłka nieodebrana trafi do centrali i jeszcze przez parę dni będziesz mógł ją tam odebrać. Jeśli jednak planowany termin dostawy minął kilka dni temu, a ty nadal nie masz informacji o przesyłce, to możesz skorzystać z opcji śledzenia przesyłki. Po wpisaniu numeru przesyłki oraz wybraniu firmy kurierskiej, zobaczysz na którym etapie podróży znajduje się twoja paczka. Jeśli od dłuższego czasu nic się nie zmienia w tym zakresie, możesz zacząć podejrzewać, że niestety twoja przesyłka zaginęła.

Zawiadom firmę kurierską o zaginięciu przesyłki

Zgłoś zaginięcie przesyłki do firmy kurierskiej. Możesz to zrobić za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie, drogą mailową lub tradycyjną pocztą. W dokumencie tym wpisz wszelkie informacje umożliwiające znalezienie przesyłki. Koniecznie musi to być adres odbiorcy i nadawcy, numer nadania. Dobrze jest również dodać opis pudełka, taki jak kolor czy wielkość oraz wskazać jej zawartość. Te informacje będą niezwykle pomocne przy poszukiwaniu przesyłki. Przewoźnik sprawdzi centra dystrybucyjne, co może zająć nawet do dwóch miesięcy. 

Oficjalne potwierdzenie zagubienia przesyłki 

W sytuacji, w której firma kurierska stwierdzi zagubienie przesyłki, to odbiorca lub nadawca może zgłosić reklamację i uzyskać rekompensatę finansową. Większość przewodników wlicza podstawowe ubezpieczenie ryzyka zagubienia przesyłki w koszt wysyłki. Ponosisz go całkiem nieświadomie, ale dzięki temu wszelkie wypłaty odszkodowania przebiegają zazwyczaj bezproblemowo i sprawnie. 

Metody ochrony przed zagubieniem przesyłki

Przede wszystkim korzystaj z usług sprawdzonych i wiarygodnych firm kurierskich. To zdecydowanie zmniejsza ryzyko zagubienia jakiejkolwiek przesyłki. Firmy kurierskie, których nie znasz, zwiększają szansę na niedostarczenie przesyłki do celu. Dodatkowo możesz wykupić ubezpieczenie, a także wpisać w liście przewozowym zawartość przesyłki wraz z przewidywaną wartością. Wyceń każdy element przesyłki, gdyż będzie to niezwykle pomocne w przypadku wyliczenia wysokości odszkodowania. Jeśli z jakichś powodów nie możesz uzyskać rekompensaty od przewoźnika, to możesz przekierować sprawę do sądu. Taki proces jest często czasochłonny i nieopłacalny, dlatego lepiej postarać się o wypracowanie wspólnego stanowiska, dotyczącego zadośćuczynienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =