Site Overlay

Poszukiwanie zagubionej paczki – jak się za to zabrać?

Często korzystając z usług firm kurierskich, możesz spotkać się z sytuacją zagubienia przesyłki. Przez ręce kurierów przechodzą miliony paczek, w związku z czym ryzyko ich zgubienia jest dość duże. Przewoźnicy odbierając od ciebie przesyłkę, biorą za nią pełną odpowiedzialność. Na bieżąco dokładają wszelkich starań, aby przesyłki były dostarczane w nienaruszonym stanie. Jeśli przesyłka nie dotarła do ciebie we wskazanym terminie i minęło już kilka dni, to możliwe że przesyłka zaginęła. Co zrobić w takiej sytuacji? Spieszymy z odpowiedzią.

Upewnij się, że nie przegapiłeś kuriera 

Czasem kurierzy po podjęciu próby dostarczenia przesyłki, zostawiają awizo, w którym znajduje się informacje o możliwościach odebrania zamówionych produktów. Choć nie powinno się to zdarzyć, kurier może bez porozumienia z tobą zostawić przesyłkę u sąsiada. Dlatego zanim zaczniesz się denerwować, że przesyłka zaginęła, koniecznie sprawdź, czy nie ma jej w twojej okolicy. Jeśli kurier nie mógł dostarczyć przesyłki dwukrotnie, to trafi ona do centrali, skąd jeszcze przez kilka dni będziesz mógł ją odebrać osobiście lub przez pełnomocnika.

Zagubiona przesyłka formalności

Jeśli chcesz zgłosić zaginięcie przesyłki, to musisz po pierwsze powiadomić firmę kurierską o tym fakcie oraz wskazać wszelkie niezbędne informacje dotyczące adresów odbiorcy i nadawcy oraz numeru przesyłki. Dzięki temu przewoźnik szybciej sprawdzi, na jakim etapie znajduje się przesyłka i czy nie została gdzieś zawieruszona w centrach dystrybucyjnych. Dokładny wygląd opisu opakowania również będzie pomocny. Dobrze jest także podać wszelkie inne informacje dotyczące przesyłki, takie jak rozmiar czy zawartość. Poszukiwania przesyłki mogą trwać nawet do dwóch miesięcy.

Przesyłka nadal się nie odnalazła 

W sytuacji, w której twoja przesyłka została zagubiona i po okresie poszukiwania, firma kurierska stwierdza ten fakt, to masz prawo złożyć reklamację. Większość przewoźników nie ma z tym problemu i rozwiązuje sprawy na twoją korzyść. Podstawowe ubezpieczenie przesyłek jest często wliczone w koszt wysyłki, dlatego firma kurierska bez problemu może wypłacić ci odpowiednie odszkodowanie. Niestety w sytuacji zagubienia przesyłki z winy firmy kurierskiej cały proces załatwienia sprawy jest niezwykle czasochłonny i może trwać nawet kilka miesięcy. W reklamacji powinieneś zamieścić informację dotyczącą wartości poszczególnych elementów przesyłki, będzie to potrzebne do oszacowania wypłaconego zadośćuczynienia.

Sposoby na uniknięcie zagubienia przesyłki 

Najprostszym sposobem jest ograniczenie możliwości zagubienia przesyłki. Niestety całkowita ochrona nie jest możliwa, gdyż jak już wspomnieliśmy, przez centra dystrybucyjne dziennie mogą przechodzić miliony przesyłek i nie ma możliwości sprawdzenia, na którym etapie została ona zagubiona. Aby zminimalizować ryzyko zagubienia przesyłki i narażenie się na straty materialne, zwłaszcza w przypadku wysyłki produktów wartościowych, warto jest wykupić opcję dodatkowego ubezpieczenia. Nie kosztuje ona wiele, a zapewnia pełny zwrot za towary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 3 =