Site Overlay

Przegląd firm kurierskich na rynku w Polsce – czyli kto tu rządzi

Liczba firm kurierskich oraz brokerskich w Polsce aktualnie jest obecnie tak ogromna, że zliczenie wszystkich wydaje się niemożliwe. Na rynku może działać kilkadziesiąt firm, ale może ich być o wiele więcej, jednak faktyczną liczbę trudno podać. Wiadomo, że w 2015 roku było ich 97. A jak wygląda to obecnie? Trudno powiedzieć. W różnego rodzaju zestawieniach bierze się pod uwagę oczywiście przedsiębiorstwa najbardziej liczące się na rynku.

Dlatego również w tym artykule skupimy się na najbardziej renomowanych firmach i z usług, których korzystamy najczęściej. Obok tak znanych nazw jak DPD Polska, DHL Parcel, InPost, Paczkomaty, FedEx, EMS Pocztex czy Paczka w Ruchu, warto wymienić również ETLogistik, Blue Post, Zlapkuriera.pl, K-EX, Przesylanie.pl, TNT Express Worldwide, Business Pack Service, Wybierz Kuriera, Twoi Kurierzy, Taniej Nie Będzie, GLS, BoxPoint.p, KurJerzy.pl, Paczka Kurierem czy Paczuszkę.com.

Najlepsze z najlepszych – czyli liderzy wśród kurierów

Każda z firm kurierskich ma swoje dobre i złe strony, każda gwarantuje usługi na najwyższym poziomie i konkurencyjne ceny, gwarancję terminowości oraz maksymalne zabezpieczenie przesyłek. Jednak w praktyce wygląda to różnie. Dlatego, poszukując w pełni profesjonalnego kuriera, warto sprawdzić, które firmy w 2018 roku klienci wybierali najczęściej. Jak wynika z danych, zdecydowanym liderem w tej branży jest DPD, z usług której skorzystało 26% konsumentów. O jeden procent mniej skorzystało z usług DHL, a usługi InPost ceni aż 15% klientów.

Na czwartym miejscu znalazł się Pocztex, któremu zaufało 10% korzystających z ofert kurierskich, na piątym uplasowało się GLS (5%), na szóstym UPS, a na siódmym FedEx – z dwoma procentami. Nieco inaczej sytuacja przedstawiała się w 2017 roku, ponieważ wówczas DHL uplasowało się na podium, a DPD zajęło miejsce tuż za nim. Pozycja GLS była wówczas o wiele niższa niż obecnie, gdyż firma zajęła siódme miejsce, natomiast FedEx znajdował się na szóstym miejscu.

 

Cena – kryterium, na które warto zwrócić uwagę na pierwszym miejscu

Przyglądając się ofercie poszczególnych firm, warto zwrócić uwagę na najważniejsze i najbardziej istotne dla odbiorcy kwestie. Na początek przyjrzyjmy się cenom, na podstawie usług obejmujących dostarczenie dokumentów o wadze do 1 kg oraz dostarczenie paczki również o wadze do 1 kg. DPD za dostarczenie dokumentów pobiera 20 zł brutto, DHL liczy sobie za to 14,99 zł brutto, InPost żąda tyle samo co DHL. Z kolei UPS wyceniło tę usługę na 25.01 zł brutto, a FedEx na 19,99 zł. Tyle samo zapłacimy w FedEx za dostarczenie przesyłki krajowej ważącej nie więcej niż kilogram.

W DPD usługa ta kosztuje 21 zł brutto, w DHL oraz w InPost 17 zł brutto, w UPS 25 złoty plus – jeden grosz. Jak łatwo zauważyć, DHL oraz InPost wyceniają swoje usługi zdecydowanie najniżej, jeśli skupić się tylko na uwzględnionych firmach, natomiast najwyższe ceny ma UPS. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę wszystkie dostępne usługi i kierować się raportami z 2017 roku, za najtańszą uznawana jest firma InPost, na drugim miejscu plasuje się DHL, a za nią DPD.

Terminy dostaw – czy są gwarantowane?

Skoro orientujemy się już mniej więcej w cenach, pora przyjrzeć się terminom dostaw wybranych firm, biorąc pod uwagę dostarczenie paczek ważących nie więcej niż 50 kg. W DPD według planu przesyłka powinna dojść do odbiorcy już następnego dnia, ale nie jest to termin gwarantowany, ponieważ ten wynosi dwa dni od nadania. Także DHL jest w stanie dostarczyć przesyłkę w ciągu 24 godzin. InPost potrzebuje na to dwa dni robocze, a UPS, podobnie jak FedEx, uwinie się z tym tak szybko jak DPD czy DHL, jednak termin ten jest gwarantowany po wykupieniu usługi „dostawa w 24 godziny”.

Jak łatwo zauważyć, wszystkie firmy oferują maksymalnie szybki czas dostawy. Aby jednak wywiązać się z umowy, muszą działać na naprawdę maksymalnych obrotach, zwłaszcza, jeśli nadchodzą święta i paczek wciąż przybywa, a godzin niestety nie. Jak wynika z raportu 2017 roku, z terminowym dostarczeniem przesyłek najlepiej radzą sobie DHL i DPD, a zaraz za nimi podąża UPS.

 

Pozostałe kryteria – nadanie przesyłki oraz jej stan po dostarczeniu

Chcąc przesłać paczkę, zwraca się uwagę również na to, jak wygląda nadanie przesyłki poprzez stronę internetową danej firmy oraz na jej odbiór przez kuriera. Przeprowadzone w 2017 roku badania pozwoliły stwierdzić, że klienci najlepiej pod tym względem ocenili UPS. Na drugim miejscu znalazło się GLS, a na trzecim Pocztex. Nie mniejsze znaczenie ma stan, w jakim odbiorca otrzyma przesyłkę. Warto więc zwrócić uwagę, czy karton lub papier nie uległy uszkodzeniu lub zabrudzeniu oraz czy sam towar dotarł w nienaruszonym stanie.

W tym kryterium na pierwszym miejscu znalazło się UPS, na miejscu drugim DHL, a na trzecim InPost. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria oceny, liderem wśród firm transportowych został DHL, wicemistrzem – InPost, a na trzecim miejscu znalazło się UPS. Jak widać, wyniki te nie pokrywają się z danymi z 2018 roku, dotyczącymi najczęściej wybieranej firmy. Niewątpliwie jednak DHL, DPD, InPost, USP, GLS, Pocztex czy FedEx zdecydowanie wygrywają z innymi firmami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 6 =