Site Overlay

Wysyłanie paczek do USA – jakie są wymogi?

W dzisiejszym czasach przesłanie paczki do krewnego mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Ameryki, przesłanie towaru zamówionego przez mieszkającego tam klienta czy przesłanie pliku dokumentów nie stanowi najmniejszego problemu. Ilość firm transportowych, których w 2015 roku było aż 97, jest tak duża, że wystarczy wybrać odpowiednią firmę doręczycielską, świadczącą usługi międzykontynentalne, nadać z pomocą systemu internetowego przesyłkę i obserwować za pomocą opcji monitoringu, gdzie aktualnie znajduje się nasz pakunek i kiedy dotrze do adresata.

Tym sposobem nie tylko pozbywamy się problemu, jakim byłoby samodzielne – dla wielu osób wprost niewykonywalne – dostarczenie przesyłki, ale zaoszczędzimy także pieniądze i czas, ponieważ transport do USA trwa zaledwie kilka dni i nie kosztuje znowu tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Te proste czynności wydają się więc banalnie proste. Jednak należy również pamiętać o wymogach, bez wypełnienia których nasza przesyłka z pewnością nie trafi do USA, nie wspominając o konkretnej miejscowości.

Towary, których nie przewiezie żadna firma kurierska

Mimo wszystko przesłanie paczki do USA nie jest jednak tak łatwe, jak przesłanie jej z Krakowa do Warszawy czy też z Polski do Niemiec, ponieważ mamy do czynienia z transportem międzykontynentalnym, a ten rządzi się odmiennymi prawami, a dokładniej prawami, których przestrzegania nie da się ominąć. Bagatelizowanie ustanowionych przepisów będzie skutkować tym, że nasz pakunek po prostu nie dotrze do adresata. Podstawowa kwestia dotyczy samego towaru, gdyż z transportu międzykontynentalnego wykluczone są żywe zwierzęta, substancje czy produkty, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu podczas przewozu.

Niektóre firmy transportowe jasno określają, jakich przedmiotów nie wolno umieszczać w paczkach. Po pierwsze niedozwolone są towary objęte akcyzą: a więc alkohol i wyroby tytoniowe; leki na receptę oraz próbki medyczne. Zabrania się również przewożenia niebezpiecznych produktów chemicznych oraz wielu artykułów spożywczych, a także substancji wybuchowych, broni i amunicji.

Listy przedmiotów objętych zakazem ciąg dalszy

Poza tym firmy nie przyjmują też przesyłek zawierających ludzkie czy zwierzęce zwłoki, dzieła sztuki, biżuterię czy metale szlachetne, przedmioty wartościowe, sadzonki, nasiona, kwiaty, futra i skóry pochodzenia zwierzęcego. Jak widać, towarów objętych ograniczeniami jest bardzo wiele, a zakaz ich przewożenia wiąże się oczywiście między innymi z zapewnieniem bezpieczeństwa przewoźnikom, krajowi, do którego dany przedmiot został by wywieziony, czy jego mieszkańcom. Tak więc przed wyborem kuriera i nadaniem przesyłki najpierw warto sprawdzić, czy nasz towar nie znalazł się na liście przedmiotów, których przewóz do USA jest zakazany.

Takie informacje można znaleźć na stronach firm kurierskich, a także na innych stronach internetowych dotyczących przewozu towarów za granicę. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy produkt, który chcemy przesłać, został objęty zakazem, najlepiej skontaktować się z osobą z danej firmy kurierskiej, odpowiedzialną za kontakt z klientem, która w przystępny sposób odpowie na wszelkie pytania i rozwieje nurtujące nas wątpliwości.

Kwestia najważniejsza – odprawa celna

Ponadto podczas przewozu towarów do państw nienależących do Unii Europejskiej każdy z nas musi obowiązkowo przejść odprawę celną. To jednak nie taka prosta sprawa, ponieważ i tu czekają na nas przeszkody w postaci formularzy, które musi otrzymać firma transportowa, a należą do nich: upoważnienie do odpraw celnych, oświadczenie eksportera oraz faktura proforma – wypełniona nie tylko w naszym ojczystym języku, ale także w języku angielskim. Co istotne, każdy z dokumentów musi występować w trzech egzemplarzach. Wystawiając dokumenty, bardzo ważne jest, by dokładnie opisać przesyłany produkt, informując, jaki to produkt, jakie jest jego przeznaczenie oraz z jakich materiałów został wykonany.

Trzeba również uwzględnić informację, że dany produkt jest absolutnie bezpieczny, czyli nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla otoczenia czy ludzi. Dostarczenie wszystkich tych informacji może budzić pewien niepokój u przeciętnego Kowalskiego, a nawet u osoby obeznanej z dokumentami biurowymi. Jednak w rzeczywistości wypełnienie tych dokumentów jest bardzo proste. Jeśli jednak mamy z tym kłopot, zawsze warto zwrócić się do pracowników danej firmy kurierskiej, którzy znają się na tych sprawach jak mało kto.

Mały – wielki szczegół, czyli odpowiednie opakowanie

Oczywiście przesłanie towaru za granicę wiąże się z dodatkowymi opłatami celnymi, które spadają na klienta. Jednak jeśli Twoja paczka jest wyceniona na 22 EURO lub mniej, zostajesz zwolniony z opłaty celnej – jak informują dane z 2018 roku. Jak widać, wystarczy więc tylko wybrać profesjonalną firmę, wypełnić dokumenty, nadać paczkę i mieć problem z głowy. Przedtem jednak należy pamiętać, by dobrze zapakować towar, który zamierzamy przesłać.

Ponieważ im mniejsze rozmiary paczki, tym mniejsze koszty. Ważne jest również, w jakie materiały zapakujemy towar. Jak radzą firmy kurierskie, najlepszym rozwiązaniem jest opakowanie tekturowe. Warto również zabezpieczyć dany przedmiot folią bąbelkową, a puste miejsca wypełnić styropianem, pogniecionymi gazetami czy też gąbką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × cztery =