Site Overlay

Wysyłka dużej paczki za granicę – jak to zrobić, żeby się opłacało?

Wysyłka dużej paczki za granicę – jak to zrobić, żeby się opłacało?

Nadawanie paczek firmą kurierską jest dla wielu osób trudne i bardzo problematyczne. W praktyce jednak okazuje się zgoła inaczej, choć tylko w określonych przypadkach. Większość firm spedycyjnych współpracuje z platformami kurierskimi, które oferują usługi wielu najpopularniejszych kurierów w Polsce. Wysłanie paczki w obrocie krajowym jest zdecydowanie łatwiejsze niż nadanie jej za granicę. Każde państwo ma inne wymogi, które musimy spełnić jako nadawca, aby przesyłka nie wróciła do nas już po pierwszej wizycie w urzędzie celnym kraju docelowego.

Nadawanie przesyłek za granicę – różnice względem przesyłki krajowej
Warto wiedzieć, że różnice między wysyłką paczek za granicę, a tymi w obrocie krajowym, są stosunkowo niewielkie. Na samym wstępie należy zapoznać się z konkretną ofertą danego przewoźnika, bo istnieje szansa, że usługi przewozowe realizuje wyłącznie w Polsce. Po drugie, warto sprawdzić koszty wysyłki w każdej firmie. Przewoźnicy mają bardzo różnie zaprojektowany cennik i z tego względu warto wybrać takiego, który oferuje najlepsze warunki. Po trzecie – jeśli wysyłamy towar jako przedsiębiorca, należy mieć nadany numer EORI, czyli Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. To numer, którym dane przedsiębiorstwo musi posługiwać się zarówno podczas importu czy eksportu na terenie Unii Europejskiej, ale też poza nią, np. podczas importu towaru z Chin. Zwolnieni ze stosowania tego numeru są przedsiębiorcy wysyłający towar dopuszczony do swobodnego obrotu na terenie Unii. Należy także zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe opisanie zawartości i ewentualnie dołączenie faktury. To pozwoli na uniknięcie wielu problemów celno-skarbowych.

Jak duże paczki można wysyłać za granicę?

Tutaj panuje pełna dowolność. Zazwyczaj firmy kurierskie umożliwiają nadawanie przesyłek w takim samym rozmiarze maksymalnym jak w obrocie krajowym. Można zatem wysłać tak duże przedmioty jak w Polsce, jednak mając na uwadze między innymi zdecydowanie wyższe koszty tej usługi. Waga również jest bardzo podobna, zazwyczaj wręcz identyczna z paczkami krajowymi. Każda firma kurierska przystosowała swój łańcuch dostaw w całości do danego rozmiaru przesyłek, dlatego nie sprawia im różnicy cel podróży czy czas jej trwania. Użytkowane są te same samochody ciężarowe oraz dostawcze, dostosowane do obsługi paczek danej wielkości.

Jakich formalności należy dopełnić?

Warto wiedzieć, że wysyłka za granicę jest nieco bardziej wymagająca w kwestii formalnej. Większość paczek musi przejść z powodzeniem odprawę celną w kraju przeznaczenia, wtedy też trafi w ręce prawowitego odbiorcy. Firmy kurierskie reprezentują swoich klientów w danym urzędzie celnym, dlatego ta sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. W chwilę po dotarciu do celu podróży, firma kurierska wyśle odbiorcy monit na temat przesyłki i poprosi o dane tyczące się przesyłki, tj. jej zawartości, cen widocznych na fakturze oraz innych, wartościowych informacji.

Jak spakować paczkę nadawaną za granicę?

Warto wiedzieć, że paczka wysłana za granicę ma do przebycia wiele tysięcy kilometrów, dlatego szczególnie istotny jest sposób jej pakowania. Większość firm kurierskich bardzo rygorystycznie patrzy na tę kwestię, gdyż zniszczenie zawartości lub samej przesyłki może spowodować chęć złożenia reklamacji przez odbiorcę lub nadawcę, co dla każdego spedytora jest bardzo niekomfortową, bo i kosztowną sytuacją. Warto potraktować tę kwestię z należytym szacunkiem i poświęcić na pakowanie zdecydowanie większą ilość czasu niż podczas wysyłki krajowej. Paczkę należy przygotować w całości i mieć na uwadze trudne warunki transportu, np. wielogodzinny lot, wielokrotne przenoszenie paczki czy automatyczne systemy sortujące.

Zacznij od zabezpieczenia elementów znajdujących się wewnątrz paczki, stosując np. piankowe lub powietrzne wypełnienie w postaci charakterystycznych chrupek lub woreczków foliowych napełnionych powietrzem. Z zewnątrz zastosuj twarde i wytrzymałe pudełko z tektury falistej, które warto owinąć dodatkowo folią stretch lub zastosować folipak. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, ale występuje w stosunkowo niewielkich rozmiarach, dlatego nadaje się głównie do małych paczek lub listów. Jeśli wysyłany przedmiot jest bardzo ciężki, warto zastosować także taśmy spinające wykonane z tworzywa sztucznego, odpornego na przeciążenia, przetarcia i rozerwanie. Taka taśma nie tylko znakomicie zabezpiecza dany element, lecz także spina luźne elementy i powoduje, że paczka stanowi jedną, nierozerwalną całość.

Zwróć uwagę na towary zakazane

Wysyłka towarów objętych zakazem przywozu jest bardzo ryzykowna. Większość celników nie pozwoli na jej odbiór, a wobec nadawcy może wszcząć postępowanie wyjaśniające okoliczności obrotu towarem zakazanym. Nie wolno przewozić między innymi butelek, w tym tych z alkoholową zawartością, jak i papierosów wszelkiego rodzaju. Równie niewłaściwe jest nadawanie paczek z tkanką ludzką lub zwierzęcą, a także wysyłanie falsyfikatów czy towarów nielegalnych, takich jak broń czy materiały wybuchowe. Warto przejrzeć regulamin danej firmy spedycyjnej i przejrzeć, czy wśród towarów objętych zakazem obrotu nie znajduje się rzecz, którą planujemy wysłać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 7 =