Site Overlay

Zniszczona paczka w transporcie – kto jest odpowiedzialny?

Uszkodzenie paczki podczas transportu

Odebranie uszkodzonej przesyłki wiąże się z dochodzeniem przez klienta odszkodowania, którego otrzymanie wymaga odpowiednich działań. Główną kwestię powinno stanowić jednak znalezienie odpowiedzi na pytanie: kto odpowiada za zniszczoną paczkę podczas transportu? I czy na pewno musiała ona ulec zniszczeniu podczas przewozu? Na pozór sprawa wydaje się prosta – winna może być osoba, która zajmowała się przewiezieniem towaru z miejsca odbioru do miejsca przeznaczenia.

Jednak czy na pewno? Oczywiście można podać setki argumentów przemawiających za tym, że kurier niedostatecznie dopełnił swojego obowiązku i że nie zadbał o bezpieczeństwo przesyłki, w wyniku czego ta dotarła do adresata w naruszonym stanie. Powodów takiego obrotu sprawy można by podać wiele. Na przykład zbyt szybka jazda, sprawiająca, że paczki nie utrzymywały się na właściwym miejscu.

Niestabilne podłoże, które doprowadziło do zsunięcia się paczki i do jej uszkodzenia. Niedelikatne obchodzenie się kuriera z pakunkami, wiążące się z wrzucaniem ich do wnętrza bagażnika lub z układaniem ich w nieodpowiedni sposób niezapewniający absolutnego bezpieczeństwa.

 

Jeżeli podejrzewamy kuriera

Takich nieprzewidzianych uszkodzeń może zdarzyć się tysiące. Czy jednak zawsze za ich powstanie odpowiedzialny jest kurier? Czy tylko jego pociąga się do odpowiedzialności? Sprawa nie jest wcale taka prosta. Tempo pracy, które wiąże się z dowiezieniem do klienta przesyłki w maksymalnie krótkim i gwarantowanym przez firmę czasie, wymaga od kierowcy wykazania się niezwykłą szybkością działania, błyskawicznym odnajdywaniem właściwych adresów, ponadprzeciętnym znalezieniem miejsca, w którym można zaparkować samochód o sporych gabarytach.

W takim pośpiechu trudno zwracać ciągłą uwagę na to, czy nadawcy, od których mają zostać odebrane przesyłki, oddają je w nienaruszonym stanie. A już w ogóle niemożliwe wydaje się sprawdzenie, czy zawartość przesyłek nie została wcześniej uszkodzona. Tym samym nie można w żaden sposób udowodnić, że za zły stan towaru odpowiada kurier.

 

Jeśli podejrzewamy sprzedawcę

Kolejną podejrzaną osobą staje się oczywiście sprzedawca, który wręczył przesyłkę kurierowi, nie mając obowiązku przejmowania się dalszym przebiegiem dostarczenia jej do odbiorcy. Sprzedawca czy też osoba nadająca paczkę ufa, że powierza przesyłkę w odpowiedzialne ręce i niekiedy nawet nie przypuszcza, że może jej się przytrafić nieprzewidziana przygoda. W momencie, kiedy dowiaduje się, że klient otrzymał uszkodzony towar, odpowiedzialnością za to w pierwszej kolejności może obarczyć oczywiście firmę kurierską.

Nawet jeśli sam nieświadomie przyczynił się do zaistniałej sytuacji. A to przecież wcale nie takie trudne. Wystarczy nieodpowiednie zabezpieczenie towaru, użycie niewłaściwego opakowania, nie zastosowanie folii bąbelkowej, nie wypełnienie pustych miejsc materiałami amortyzującymi, takimi jak gąbka, pogniecione gazety, pianka czy styropian. Takie postępowanie nie dopuści do przemieszczania się produktu. Jednak bagatelizowanie tego to wielki błąd, za który odpowiada nadawca i który może doprowadzić do dowiezienia produktu w stanie odbiegającym od pierwotnego.

 

Podejrzanym pracownik punktu przeładunkowego

Jak już wiadomo, nie można z góry zakładać, że wina leży po stronie kuriera, ponieważ równie dobrze winę może ponosić sprzedawca. Ale jest jeszcze trzeci podejrzany, a właściwie podejrzani – mianowicie pracownicy punktów przeładunkowych, którzy w takim samym stopniu jak kurier oraz nadawca mogą odpowiadać za uszkodzenie produktu. Pracownikom punktów przeładunkowych również towarzyszy ciągły pośpiech, dlatego trudno oczekiwać od nich, aby z każdym produktem obchodzili się wyjątkowo łagodnie, zwłaszcza jeśli nadchodzą święta, paczek przybywa, a czasu niestety coraz mniej. Sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać. Podsumowując, do uszkodzenia towaru może przyczynić się sam nadawca paczki, kurier, jak i pracownik danego punktu.

 

Odszkodowanie za uszkodzoną przesyłkę

Czy odbiorca zawsze otrzyma odszkodowanie za uszkodzoną przesyłkę? W zasadzie powinno wystarczyć poczynienie odpowiednich kroków. Jeśli kupujący jest przedsiębiorcą, sprzedawca po wydaniu przesyłki kurierowi zostaje całkowicie zwolniony z odpowiedzialności za nią. A w takim wypadku kupujący ma prawo domagać się odszkodowania wyłącznie od kuriera, ponieważ ten w żaden sposób nie udowodni, że uszkodzenie powstało przed odbiorem paczki. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy kupujący jest konsumentem.

W przypadku otrzymania uszkodzonego towaru ma on prawo do żądania odszkodowania od sprzedawcy lub od kuriera – ostateczny wybór należy do niego. Jednak zdecydowanie lepiej domagać się rekompensaty od sprzedawcy, ponieważ wówczas konsument nie musi spisywać protokołu, jaki musiałby spisać, gdyby zażądał odszkodowania od przewoźnika, z którym przecież nie był związany żadną umową. Ponadto może on także odstąpić od umowy kupna w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.
Mimo uzyskania odszkodowania odpowiedź na pytanie, kto odpowiada za uszkodzenie, w dalszym ciągu może pozostać bez odpowiedzi i prawda nie wyjdzie na jaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + trzynaście =